
UOKiK dla seniorów: propozycja zmian dotyczących pokazów handlowych

Dodatkowe opłaty - zarzuty wobec Orange Polska
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny postawił zarzuty Orange Polska wskutek nieprawidłowości towarzyszących aktywacji płatnych usług oferowanych przez Orange Polska i serwisów subskrypcyjnych świadczonych przez inne podmioty dla abonentów Orange. Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów Prezes UOKiK może nałożyć karę do 10 proc. obrotu.

Jakość i oznakowanie odzieży - kontrole Inspekcji Handlowej w 2020 roku
Inspekcja Handlowa w 2020 roku skontrolowała prawie dwa i pół tysiąca partii odzieży. Zakwestionowała ponad jedną czwartą (25,8 proc) partii ubrań czyli prawie taki sam odsetek jak w 2019 roku (26,6 proc.) Badania laboratoryjne wykazały, że najgorzej wypadły garnitury, marynarki i koszule.
Nie daj sobie ukraść pieniędzy z konta - UOKiK ostrzega
UOKiK otrzymuje skargi od konsumentów, którzy w wyniku oszustwa stracili pieniądze z konta. Przypominamy, że bank powinien w ciągu jednego dnia roboczego oddać konsumentowi utracone w wyniku oszustwa środki, a następnie wyjaśnić kto odpowiada za incydent lub zgłosić takie przypadki organom ścigania.

Prezes UOKiK wszczął postępowanie dotyczące praktyk Cefetra Polska
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie przeciwko spółce Cefetra Polska. Przedsiębiorca może nieuczciwie wykorzystywać swoją przewagę kontraktową. Zastrzeżenia budzą umowy, które nakazują rolnikom dostarczanie umówionej ilości zboża lub rzepaku, nawet gdy stało się to niemożliwe przez niezależne od nich okoliczności, np. suszę lub inną siłę wyższą.

Bezpieczeństwo produktów: wyniki kontroli zawartości substancji chemicznych
Inspekcja Handlowa sprawdziła zawartość szkodliwych substancji chemicznych w przedmiotach codziennego użytku - w biżuterii, wyrobach skórzanych oraz w klejach. W 93,2 proc. produktów nie wykryto nieprawidłowości. To lepszy wynik niż 5 lat temu (92 proc.). Do zakwestionowanych przedmiotów należały rękawiczki skórzane, biżuteria (bransoletka i kolczyki) oraz zegarki.

Polkomtel usunie nieprawidłowości związane z SMS-ami premium i wypłaci rekompensaty konsumentom
Polkomtel odrzucił Twoją reklamację związaną z usługami premium z wykorzystaniem numerów 7218 i/lub 60228? Dostaniesz zwrot podwojonej opłaty, którą poniosłeś z powodu korzystania z tych usług. To efekt decyzji Prezesa UOKiK - Polkomtel został zobowiązany do systemowych zmian, które wyeliminują nieprawidłowości w świadczeniu usług o podwyższonej opłacie.
Zmowa dealerów samochodów marki Kia? postępowanie wyjaśniające i przeszukanie UOKiK
Czy sprzedaż samochodów marki Kia odbywa się z naruszeniem prawa konkurencji? Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął w tej sprawie postępowanie wyjaśniające, a pracownicy Urzędu przeprowadzili przeszukania w siedzibach czterech firm, po wcześniejszej zgodzie sądu. Podejrzewane działania przedsiębiorców mogą skutkować m.in. wyższymi cenami pojazdów.

WYDANIE SPECJALNE #UOKiKtestuje - ZABAWKI
Z okazji Dnia Dziecka Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przetestował 10 modeli samochodów zdalnie sterowanych. Jak szybko i jak daleko dojedzie 30-centymetrowe Porsche? Na jakie wzniesienie wjadą oraz czy wytrzymają upadek i uderzenie inne marki? Jaki jest zasięg ich pilotów? Sprawdziliśmy to. Prawie 200 testów, ponad 1,5 tys. wyników – wejdź na uokik.gov.pl i pobierz raport.

"Tak bezpiecznej zabawCE" - działania UOKiK i IH
Prawie połowa skontrolowanych zabawek elektrycznych nie spełniała wymagań formalnych lub konstrukcyjnych. Najpoważniejsze problemy to źle zabezpieczony dostęp do baterii, emisja zbyt głośnych dźwięków, a także brak niezbędnych ostrzeżeń. Jakie nieprawidłowości są najczęstsze? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Zapraszamy w piątek o godz. 12 na webinar pod hasłem „Tak bezpiecznej zabawCE”.

Kontrola bezpieczeństwa importowanych zabawek - wspólny projekt KAS, IH i UOKiK
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS), Inspekcja Handlowa (IH) oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) sprawdzały bezpieczeństwo zabawek importowanych spoza Unii Europejskiej. Celem projektu było niedopuszczenie do wprowadzenia na rynek zabawek, które stwarzają poważne zagrożenie chemiczne dla dzieci.